Erektil Disfonksiyon (Psikojenik)

Erektil disfonksiyon, sertleşme güçlüğü, penisteki ereksiyon süre ve gücünün cinsel ilişki için yeterli olmamasıdır. . Penis hiç sertleşmeyebilir, kısmen sertleşebilir ya da ejakülasyon öncesinde ya da vajinaya ilk girişinde kaybolabilir.

Etyopatogenez

Ereksiyon, psikolojik etkenlere çok bağımlıdır. Anksiyete, fiziksel hastalıklar, ilaçların yan etkileri ve alkol önemli etkenlerdendir. Hastalarda performans anksiyetesi, fantazilerin yokluğu, partnerini uyramada güçlük, kendine seksüel aktiviteye konsantre etmede zorluk gibi o anlık nedenler olabilir. Ayrıca, psikodinamik olaylar, ilişkilerde sorunlar gibi daha derin nedenler de olabilir. Hastaların %25-50'sinde neden organiktir.

Erektil Disfonksiyon yapan medikal hastalıklar:

 1. İnfeksiyonlar (kabakulak...)
 2. Kardiyovasküler hastalıklar (aterosklerotik hastalık, kalp yetmezliği...)
 3. Renal ve ürolojik bozukluklar (Peyroni hastalığı, hidrosel, varikosel, kronik böbrek yetmezliği)
 4. Hepatik bozukluklar (siroz)
 5. Pulmoner bozukluklar (solunum yetmezliği)
 6. Genetik hastalıklar (Keinferter Sendromu, konjenital penis anomalileri)
 7. Endokrin ve beslenme bozuklukları (DM, Hipofiz-adrenal-testis aksında bozukluk, akromegali, Addison...)
 8. Nörolojik bozukluklar (Multipl skleroz, transvers myelit, Parkinson Hastalığı, temporal lob epilepsisi, travmatik ve neoplastik spinal kord hastalıkları, santral sinir sistem tümörü, amiyotrofik lateral skleroz, periferik nöropati, pareziler, tabes dosalis)
 9. İlaçlar (alkol ve diğer bağımlılık yapan ilaçlar, antidepresanlar, antihipertansifler, antiandrojenler) ve zehirlenme (kurşun, herbisidler)
 10. Cerrahi girişimler (perineal prostatektomi, abdominal-perineal kolon rezeksiyonu, sempatektomi, radikal sistektomi, aortailliak cerrahiler, retroperitoneal lenfadenektomi)
 11. Radyasyon tedavisi

Klinik belirti ve bulgular

Tanı konulması için gerekli 3 kriter

 1. Peniste tam ereksiyon olmaması ya da cinsel birleşme sırasında penisteki ereksiyonun korunamaması
 2. Bu bozukluğun kişide, belirgin stres yaratması
 3. Erektil disfonksiyonun, cinsel fonksiyon bozukluğu dışında bir psikiyatrik bozukluğun komponenti olmaması ve direk fizyolojik neden ya da maddeden dolayı olmaması

Tedavi

Kısa zamanlı davranışsal terapi yaklaşımı, o anlık nedenler ortadan kaldırmada başarılıdır. Daha derin nedenleri ortadan kaldırmak için ise uzun zamanlı içgörü-oriente psikoterapi yardımcı olur.

2018 - Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu'nun sitesidir. İçerik izinsiz olarak kullanılamaz. Web Tasarım